Quick Links

Useful Links

Birchwood Nursery School

{SECTION_MENU}

Governance

The Governing Body of Birchwood Nursery School work with the Headteacher and the Leadership Team to ensure the highest standards of education are delivered to the children, whilst ensuing the welfare of all pupils.

The governing body compromises of a member of the Local Authority, the Headteacher and one staff governor, two parent governors, one associated governors and two co-opted governors. The governors’ work together to collectively reach decisions which support the best outcomes for the children as well as the financial stability of the school. Governors other than the Headteacher are appointed or elected to serve a four-year term of office.

Please click on each individual governors name to find out a little more about them.

      

 

  • Ms Julie Cahill
    Co-opted Chair of Governors
  • Mrs Margaret Stocks
    Headteacher
  • Caroline Neville
    Staff Governor
  • Ms Angela Cumming
    Associate Member
  • Joseph Craig
    Co-opted Governor
  • Mr Geoffrey Strack
    Local Authority Governor
  • Vivianne Candy
    Parent Governor
  • Naomi Pascall
    Parent Governor

 

 

 

 Roles of the Governing Body

The governing body provides strategic leadership and accountability in schools and has three main functions:

  • Oversee the financial health and performance
  • Ensures the school is meeting educational expectations of its pupils
  • Ensures the clarity of vision, ethos and strategic direction of the school

 

Committees and Meetings

Teaching and Learning Committee

The Teaching and Learning Committee looks at the educational performance of the school and our pupils. They will review performance and data provided by the Headteacher and ensure the school is able to provide the best outcomes for pupils.

Resources Committee

The Resources committee oversees the financial health of the school.  This committee also oversees premises and health and safety of the school.

 

Contacting the Governing Body

Parents are welcome to contact the Chair of Governors by letter c/o the school office or by email jcahill@birchwoodnursery.herts.sch.uk

However, governors cannot get involved in individual pupil matters or problems in the day-to-day running of the school. The Class Teacher/ Key Person should be contacted in the first instance. Governors will only become involved if necessary as a last resort through the school’s complaints procedure.

 

Governor Information

Information about governors, their terms of office, any pecuniary interests declared and a record of their attendance at meetings is published annually at the end of each academic year. The details for the academic year 2021-2021 to date are as follows:

  

Governor

Category

Appointed/Elected by

Term of Office

FGB Attendance

Committee Membership

Committee

Attendance

Register of Interests

Role

Julie Cahill

Co-opted

Governing Body

26.05.2020

25.05.2024

1/2

Teaching & Learning

 

Resources

1/1

 

 

1/1

None

Chair of Governors/ Safeguarding/EYPP and Equalities Governor

Chair of Teaching & Learning

Vivienne Candy

Parent

Governing Body

08.07.2021-07.07.2025

2/2

Resources

1/1

None

 

Joseph Craig

Co-opted

Governing Body

08.07.2021-07.07.2025

2/2

Teaching &

Learning

1/1

None

 

Angela Cumming

Associate

Governing Body

10.02.2020-

09.02.2024

2/2

Teaching & Learning

1/1

None

Training Governor

Sue Jones

Local Authority

Local Authority

01.07.2019-

30.06.2023

1/2

Resources

1/1

Governor at Bishops Girls Secondary School

 

Caryn King

Co-opted

Governing Body

26.05.2020-

25.05.2024

 

2/2

Teaching & Learning

 

 

1/1

 

 

 

None

Vice Chair of Governors / SEND, EYPP and Equalities Governor

Donna Lesmond

Parent

Governing Body

04.12.2020

03.12.2024

1/2

Resources

1/1

None

Health & Safety Governor

Kathryn Kitson

Co-opted

Governing Body

01.06.2019-

31.05.2023

2/2

Resources

1/1

Governor at Brookmead Primary School

 

Margaret Stocks

Headteacher 

Ex officio

01.09.2019-

31.08.2023

2/2

Teaching & Learning

 

Resources

1/1

 

 

1/1

None

Headteacher

Geoffrey Stack

Associate

Governing Body

16.10.2018-15.10.2022

2/2

Resources

1/1

Governor at Parkside Community School

Chair of Resources

Health & Safety Governor

Left During Academic Year

Tracey Jackson

Staff

Staff

15.10.2019-31.12.2021

2/2

Teaching & Learning

1/1

None

SEND